Rozmieszczenie oraz wybór rodzaju źródeł światła należy bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ ich funkcją nie jest tylko rozjaśnianie każdego kąta we wnętrzu. Oświetlenie powinno dodatkowo podkreślać dekoracje, wskazywać centralny punkt pomieszczenia, a także budować nastrój. W związku z tym jedna, centralnie umieszczona lampa może nie wystarczyć, nawet w jasnym pomieszczeniu urządzonym w stylu skandynawskim.

W jakich miejscach zamontować oświetlenie pomieszczeniu w stylu skandynawskim?

Wnętrza w stylu skandynawskim charakteryzują się jasnością i przestronnością. Dlatego wielu osobom wydaje się, że nie potrzeba tam zbyt dużo źródeł światła LED. Niestety, w polskim klimacie, gdzie przez większość roku słońce zagląda w okna tylko przez kilka godzin dziennie, białe ściany i meble nie wystarczą, aby cieszyć się pięknymi wnętrzami inspirowanymi północną kulturą. Jeśli chcesz urządzić dom lub mieszkanie w tym stylu i podkreślić jego wyjątkowość, to w pomieszczeniach nie może zabraknąć:

  • głównego światła – najczęściej umieszcza się je na środku pomieszczenia, ale można je zamontować także w strategicznym miejscu, np. nad kanapą, stołem lub łóżkiem. Dzięki temu podkreślisz najważniejszy punkt w pokoju, co pozwoli wydobyć piękno mebli. Na główne oświetlenie najlepiej sprawdzają się duże, efektowne żyrandole, które mają jedno mocne źródło światła LED lub kilka o słabszej mocy,
  • światła dekoracyjnego – choć nie jest popularne, coraz częściej można zauważyć je zwłaszcza w salonach i jadalniach, np. na ścianach, pod/nad półkami, jak i wzdłuż sufitów oraz podłogi. Wspaniale podkreślają delikatne, naturalne dekoracje typowe dla stylu skandynawskiego. Co więcej, pomagają także zbudować niepowtarzalny klimat we wnętrzu,
  • światła roboczego – odpowiednie oświetlenie podczas pracy jest bardzo ważne. Wpływa nie tylko na bezpieczeństwo podczas wykonywania różnych zadań, ale także na komfort i ostateczny efekt pracy. Warto je umieścić nad ciągiem szafek kuchennych, stołem, biurkiem czy przy fotelu, gdzie najczęściej czytasz książkę lub wykonujesz ręczne robótki. Punktowe oświetlenie LED od GTV z pewnością uprzyjemni Ci wykonywanie obowiązków.

Warto wyjść z szablonowego myślenia o oświetleniu, które ma znajdować się wyłącznie na środku pomieszczenia. Pomyśl o tym, gdzie najbardziej potrzebujesz źródła światła, jakie miejsca warto oświetlić oraz jakie dekoracje podkreślić. Dzięki temu Twoje pomieszczenie nabierze wielu wymiarów i niezwykłego charakteru.

OS ART L E27 10 DEC

Jakie rodzaje oświetlenia LED wybrać?

Zastanawiasz się, jakie dodatkowe źródła światła wybrać do pomieszczenia w stylu skandynawskim? Warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania, które zapewniają delikatne i subtelne oświetlenie, np.:

  • taśmy LED – jak sama nazwa wskazuje to długie listwy z diodami LED, które są bardzo gęsto umieszczone, dzięki czemu dają efekt liniowego światła. Montuje się je razem z profilami LED, które są bardzo wąskie i niewielkie, więc można je umieścić w dowolnym miejscu na ścianie czy na meblach. Metalowe osłony zabezpieczają delikatne taśmy przed uszkodzeniami i dodatkowo odprowadzają ciepło na zewnątrz, zapobiegając przegrzewaniu się elementów. W rezultacie takie oświetlenie można z powodzeniem umieścić, np. wzdłuż listwy kryjącej karnisz, ciągu komunikacyjnego, jako dodatkowe oświetlenie podłogi lub w szafach i na zewnątrz mebli,
  • oprawy LED – klasyczne, a do tego uniwersalne oświetlenie, które może mieć bardzo wiele zastosowań. Świetnie komponuje się z dekoracjami w różnym stylu. Co najważniejsze, nie przyciąga uwagi, więc stwarza dużo możliwości aranżacyjnych. Dodatkowo, jeśli jest w tym samym kolorze co ściana lub sufit, pozwala uzyskać bardzo jednolity i estetyczny efekt,
  • panele LED – to dość nietypowe oświetlenie do wnętrza inspirowanego Skandynawią. Jednak warto je wybrać ze względu na uniwersalny i minimalistyczny design. Plafony zapewniają równomierne światło, dzięki gładkiej, niczym nieograniczonej powierzchni. W rezultacie dobrze rozświetlają wnętrze bez tworzenia na ścianach dziwnych cieni itp.

Oświetlenie LED, oprócz walorów wizualnych, ma także inne zalety. Jedną z nich jest energooszczędność. Choć lampy te są droższe niż standardowe modele, zużywają o wiele mniej prądu do uzyskania podobnego efektu. Dzięki temu jednorazowy wydatek szybko się zwraca w postaci mniejszych rachunków za prąd.

OS LOR M E27 10 DEC

 

Jakie oświetlenie wybrać do pomieszczeń?

Wybór oświetlenia należy poprzedzić nie tylko analizą swoich potrzeb czy porównywaniem dostępnych modeli. Warto wziąć pod uwagę również funkcję pomieszczenia, w którym będzie zamontowana lampa, ponieważ inne źródło światła sprawdzi się w przestrzeni dziennej, a inne w miejscu wypoczynku lub pracy.

Dlatego przy aranżowaniu w stylu skandynawskim:

  • salonu, dobrym wyborem jest duża lampa z wiklinowym kloszem, która pozwoli uzyskać nieco sielski klimat. Jeśli pomieszczenie jest połączone z jadalnią, można zdecydować się na umieszczenie wyrazistego oświetlenia tylko nad stołem, a nad kanapę wybrać minimalistyczne panele LED,
  • kuchni, świetnie sprawdzi się prosta listwa z tubami LED, których ustawienie można swobodnie regulować i dostosowywać do swoich potrzeb. Dzięki temu z łatwością rozjaśnisz każdy kąt. Nie możesz także zapomnieć o oświetleniu blatu roboczego. Do tego dobrze sprawdzą się oprawy lub taśmy LED, które dadzą punktowe, mocne światło,
  • łazienki, zdecyduj się na minimalistyczne oświetlenie, np. lampę drucianą. Jej niebanalny design sprawi, że pomieszczenie nabierze “pazura". Dodatkowo model w tym samym kolorze, co pozostałe dodatki pozwoli uzyskać estetyczną aranżację,
  • sypialni, sięgnij po model wykonany z naturalnych materiałów. Możesz ponownie sięgnąć po wiklinę, ale wybierz lampę z bardziej zabudowanym kloszem, który rozproszy mocne światło żarówki. Jednak dobrze sprawdzą się również lampy z kloszami z lnu lub papieru, które delikatnie rozjaśniają wnętrze.

OS DIU2 10 DEC

Oświetlenie w pomieszczeniach w stylu rustykalnym powinno nawiązywać do elementów dekoracyjnych, dlatego warto wybierać je jako ostatni element wyposażenia.

Dobór odpowiednich lamp do wnętrza inspirowanego Skandynawią nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto jednak sięgnąć po nowoczesne rozwiązania, aby uzyskać zniewalający efekt.