Dzięki rozwiązaniom, które w obecnych czasach oferują nam producenci mebli, stworzenie funkcjonalnej garderoby jest możliwe nawet w z pozoru kłopotliwych warunkach. Istotne jest tu bowiem dobieranie elementów dostosowanych do własnych potrzeb i możliwości. Co więcej – wcale nie trzeba w tym celu zatrudniać specjalistów – garderobę można bez problemu urządzić również samodzielnie. Wystarczy pamiętać o tych 5 prostych zasadach.


projekt garderoby 01

Dopasuj garderobę do przestrzeni

Funkcjonalna garderoba to taka, która z jednej strony wpisuje się w indywidualne potrzeby domowników, ale z drugiej strony jest dostosowana do możliwości, jakie daje przestrzeń. Do jej stworzenia nie potrzeba wiele – wystarczy minimalna powierzchnia  ok. 3,5 m2. Nie jest w tym celu konieczne wydzielenie osobnego pomieszczenia – szczególnie jeśli miałoby to utrudnić poruszanie się po garderobie i korzystanie z niej.

 Urządzając garderobę ważne jest, aby zadbać o odpowiednią głębokość szafy. Powinna mieć minimum 60 cm głębokości, co pozwoli swobodnie umieścić w niej ubrania na wieszakach. Wybierając rozwiązania, należy zawsze kierować się funkcjonalnością – garderoba powinna być łatwo dostępna i dobrze wpisywać się w przestrzeń, w jakiej ją ulokujemy – radzi Andrzej Biedrzycki, product manager z firmy GTV. Wszystkie jej elementy są dostępne w wymiarach pozwalających na dopasowanie do korpusów o szerokościach 600, 700, 800 i 900 mm. Szerokość akcesoriów można również regulować w zakresie 60 mm.

projekt garderoby 02

Weź pod uwagę zawartość garderoby

Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie, jaki typ ubrań znajduje się w naszej szafie, co pozwoli stwierdzić, jakich elementów potrzebujemy. Najistotniejsze są wymiary odzieży, która ma być przechowywana w danym segmencie – płaszcze, spodnie i długie sukienki – jeśli mają wisieć na wieszakach, potrzebują nawet do 150 cm wysokości, podczas gdy koszulom i bluzkom wystarczy jedynie 100 cm.

projekt garderoby 03

Dotychczasowa organizacja szafy i wynikające z niej problemy pomogą również stwierdzić, jakich modułów powinno być w garderobie najwięcej. Najczęstszą przyczyną braku porządku w szafie są duże stosy złożonych w kostkę ubrań – kluczem do rozwiązania tego problemu jest ułatwienie przeszukiwania i przekładania odzieży. Pomocne w tej sytuacji mogą okazać się funkcjonalne kosze i szuflady, które sprawdzą się nie tylko w przypadku T-shirtów, swetrów czy jeansów, ale także uporządkują bieliznę i drobne elementy odzieży zimowej – czapki, szaliki i rękawiczki. Elementy te mają w standardzie pełen wysuw i cichy domyk. Chcąc zachować porządek w garderobie, warto również zwrócić uwagę na sposób składania ubrań – każdy kto nie poznał jeszcze metody składania KonMari, powinien ją przetestować.

projekt garderoby 04

Oszczędzaj przestrzeń garderoby

Producenci oferują obecnie bardzo szeroki zakres ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań, ale wybór odpowiednich elementów się powinien opierać się przede wszystkim na analizie zawartości szafy – to ona określa bowiem potrzeby domowników i wymagania wobec planowanej garderoby. Powinno się w niej znaleźć również miejsce na rzadziej używane przedmioty. Warto je jednak umieścić w mniej dostępnych miejscach, np. na najwyższych półkach lub przy podłodze.

– Posiadając wysoką zabudowę szafy, można wykorzystać możliwości pantografu, czyli rozwiązania, które pozwala przechowywać pod sufitem na przykład odzież sezonową. W razie potrzeby, w bardzo wygodny sposób możemy opuścić go na dół, do kąta 90 stopni, zniżając ubrania do komfortowej dla nas wysokości – podpowiada Andrzej Biedrzycki  z GTV.

projekt garderoby 05

Przy podłodze można także zastosować szuflady (metalowe lub ażurowe) przeznaczone m.in. na buty. Ich konstrukcja pozwala na odpowiednie przechowywanie zarówno zimowego obuwia, jak i plażowych sandałów. Osoby, których nieodłącznym elementem garderoby są eleganckie spodnie lub spódnice, powinny z kolei zdecydować się na specjalny wieszak z antypoślizgowym wykończeniem poprzeczek z linii ELITE od GTV, który zapobiegnie wszelkim zagnieceniom.

projekt garderoby 06

Uporządkuj akcesoria i dodatki

W uporządkowaniu zegarków, pasków i innych akcesoriów pomocne są płytkie szuflady z przegródkami (można je znaleźć przykładowo w organizerze z linii ELITE), a także ze schowkami i rolkami na drobną biżuterię. Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne wieszaki na pozostałe dodatki, których nie przechowuje się na ogół w szufladzie, np. apaszki, czy krawaty. Mogą one zostać umieszczone przy bocznej płycie odpowiednich modułów szafy.

projekt garderoby 07

Zadbaj o estetykę garderoby

Przyszła garderoba stanie się nieodłącznym elementem pomieszczenia – warto zatem zadbać o to, by była estetyczna i dobrze wpisała się w aranżację całego wnętrza. Jeśli garderoba nie będzie znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego wykończenia. Planując estetykę garderoby, warto zdecydować się na klasyczne kolory, które nie zaburzą stylu całego wnętrza.

projekt garderoby 08

– Projektując rozwiązania zawsze czuwamy nad najnowszymi trendami, dlatego nasza garderoba ELITE dostępna jest w dwóch kolorach – w antracycie, który będzie odpowiedni dla zyskujących coraz większą popularność wnętrz loftowych oraz w bieli, która dobrze sprawdzi się w uwielbianym przez Polaków stylu skandynawskim – mówi Andrzej Biedrzycki.

projekt garderoby 09

Kolory te doskonale pasują także do modnych w ostatnim czasie motywów drewnianych i zyskującego na popularności wystroju minimalistycznego.

projekt garderoby 10