Jak działają gniazda blatowe?

Gniazda blatowe montowane są bezpośrednio w blacie biurka lub stołu. Aby podpiąć do gniazda wybrany sprzęt, należy delikatnie nacisnąć wieczko i podnieść pokrywę. Po skończonej pracy wystarczy wsunąć listwę przedłużacza z powrotem w blat i zamknąć wieczko. Gniazdo wpuszczane w blat wymaga podłączenia do źródła zasilania za pomocą pojedynczego kabla, który biegnie pod biurkiem. Montaż urządzenia nie jest więc skomplikowany i można go przeprowadzić praktycznie w każdym pomieszczeniu. Gniazda choć standardowo są montowane w blatach, mają również możliwość montażu w innych powierzchniach np. w ścianie, zagłówku łóżka, czy w fotelu.

przedluzacz SLIDE

Gniazdo nablatowe – jaki rodzaj wybrać?

Decydując się na gniazdo wpuszczane w blat, mamy do wyboru modele różniące się nie tylko kształtem czy kolorem, ale także ilością i typami wejść. Dużą popularnością cieszą się okrągłe gniazda blatowe, które łatwo dostosować do już obecnych w biurkach otworów. Gniazda o tym kształcie mieszczą jednak zwykle mniej wejść niż gniazda prostokątne. Alternatywą mogą być przedłużacze wpuszczane z okrągłym wieczkiem, które wysuwa się do góry, uzyskując dostęp do nawet 3–4 gniazdek.

Z kolei gniazdo nablatowe prostokątne sprawdzi się przede wszystkim na większych stołach, np. w salach konferencyjnych oraz wszędzie tam, gdzie z biurowego blatu korzysta więcej niż jedna osoba. Warto wiedzieć, że gniazda prostokątne są też z reguły płytsze od okrągłych, dlatego poleca się je do biurek, które pod blatem mają szuflady lub szafki.

SLIDE AE BPW1U1UCH 51 AE BPW1S1UCH 51 Przedluzacz biurkowy wpuszczany

AE BPW3GU 20 Przedluzacz biurkowy wpuszczany okragly

AE PB02GSHDMI 53 Przedluzacz biurkowy wpuszczany z HDMI 5

AE PBC3GU 51BK Przedluzacz biurkowy bez kasety 1

Oprócz kształtu i wielkości gniazda, należy zwrócić uwagę na rodzaj gniazdek – zwykle do wyboru mamy gniazdka francuskie (z bolcem uziemiającym) lub schuko (bez bolca). Poza standardowymi wejściami 230V większość nowych modeli przedłużaczy biurkowych zawiera jedno lub dwa wejścia USB, a dodatkowo może być wyposażona w złącze HDMI. Istotna jest także wodoszczelność – w przypadku biur wystarczy stopień ochrony IP20; jednak gdybyśmy chcieli zamontować gniazdo wpuszczane w blat np. w kuchni czy łazience, należy wybrać model o IP54.

 

W trosce o estetykę miejsca pracy

Aranżacja przestrzeni w biurze lub domowym gabinecie powinna zapewniać przede wszystkim komfort pracy. Montując gniazdo wpuszczane w blat, sprawiamy, że blat roboczy jest nie tylko uporządkowany, ale też może być w całości wykorzystany właśnie jako przestrzeń do pracy. Ponadto gniazda zasilające ukryte w blacie nie kurzą się, łatwo je też ukryć przed dziećmi. Współczesne gniazda blatowe są niezwykle estetyczne, nie zaburzają więc wystroju biura. Możemy wybierać spośród modeli w neutralnych kolorach: bieli lub czerni; doskonale prezentują się również te o barwie szczotkowanej stali. Dyskretne, łatwe w montażu i bardzo praktyczne – gniazda blatowe to niezbędne elementy nowoczesnego biura.

PP GINO 20M 4 1