Jak działają szynoprzewody?

Mechanizm działania tego rozwiązania jest bardzo prosty. Na suficie montowana jest szyna, w której biegnie przewód zasilający, podłączony do prądu. W szynę wpinane są reflektory, które nie wymagają już dodatkowych przewodów, a ponadto mogą być swobodnie przesuwane wzdłuż szyny. Zyskujemy więc możliwość sterowania źródłami światła bez konieczności ingerencji w instalację elektryczną. Szynoprzewody można również ze sobą łączyć, tworząc konstrukcję o kształcie kwadratu, prostokąta albo liter L, T czy C i doświetlając w ten sposób pożądane fragmenty przestrzeni.

Decydując się na zakup systemu szynowego, trzeba także zwrócić uwagę na jego rodzaj. Modele jednofazowe pozwalają na jednoczesne zapalenie lub zgaszenie wszystkich zamontowanych do szyny reflektorów. Szynoprzewody trójfazowe – dzięki trzem osobnym obwodom – umożliwiają natomiast zapalenie jedynie wybranych lamp, dają więc szersze możliwości sterowania natężeniem światła.

Do jakich wnętrz pasują systemy szynowe?

Rozmieszczone na szynie reflektory odnajdą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, w których mogą stanowić główne źródło światła albo rodzaj oświetlenia punktowego, którego celem będzie zwrócenie uwagi na wybrane elementy aranżacji. Co ważne, systemy szynowe polecane są głównie do większych wnętrz – świetnie wyglądają choćby w długim korytarzu czy rozległym salonie otwartym na kuchnię. Odpowiednio dobrane reflektory pozwalają wówczas np. na oddzielenie strefy jadalnej od wypoczynkowej. Modele z mniejszą ilością lamp sprawdzą się także jako funkcjonalne oświetlenie garderoby czy łazienki. Oczywiście systemy szynowe polecane są również w przestrzeniach użytkowych, takich jak hotele, restauracje, salony fryzjerskie czy studia fotograficzne.

xrail eflektory na szynach

Jak dobrać reflektory do systemu szynowego?

 

Reflektor T LINE

Najlepiej zdecydować się na zakup całego systemu szynowego od jednego producenta – mamy wówczas gwarancję, że poszczególne elementy będą do siebie pasować. To ważne, ponieważ oprócz samych reflektorów i szynoprzewodów, na system szynowy składają się także m.in. łączniki, uchwyty do mocowania, zasilanie czy zaślepki. Zarówno szyny, jak i reflektory powinny być utrzymane w tym samym kolorze – najbardziej uniwersalnym wyborem będzie biel lub czerń. Taki system szynowy posłuży nam przez wiele lat, nawet po zmianie dominujących w pomieszczeniu barw. Warto pamiętać, że biały system szynowy będzie bardziej dyskretny, zaś czarny – bardziej widoczny. Wybierając reflektory, weź także pod uwagę moc źródła światła oraz jego temperaturę. Mają one bowiem decydujące znaczenie dla ostatecznego efektu, jaki uzyskasz. Popularnym rozwiązaniem są reflektory na szynach z diodami LED, które gwarantują długie i niezawodne funkcjonowanie systemu bez konieczności częstej wymiany żarówek.

 

Systemy szynowe to modne i przede wszystkim bardzo praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w domowej przestrzeni. Nie bój się eksperymentować i wykorzystaj je w swoim mieszkaniu!