Jak dobrać drzwi przesuwne do szaf?

Drzwi do szafy przesuwnej umieszczonej w sypialni powinny być przede wszystkim dopasowane do wystroju pomieszczenia. Dotyczy to nie tylko płyt frontowych, ale także elementów konstrukcyjnych, takich jak prowadnice do drzwi, Do wyboru mamy kilka różnych systemów montażu takich drzwi. Płyty meblowe mogą być umieszczone w specjalnej aluminiowej ramie lub bezpośrednio w systemie prowadnic z dolnym układem jezdnym, nakładane nawierzchniowo na korpus szafy lub opierać się wyłącznie na górnym systemie jezdnym, przymocowanym do ściany.

 System LOFT

Movena Detal

Wiele osób decyduje się na drzwi przesuwne do szaf z lustrem, tutaj warto wybrać rozwiązanie z brakiem widocznych, aluminiowych elementów ramy, ale świetnie sprawdzają się także fronty wykonane z płyt meblowych w różnych kolorach. Oprócz tradycyjnych płyt w neutralnych barwach, takich jak biel, szarość, czerń czy kolory drewna możemy wybrać fronty półprzezroczyste albo z przestrzennym dekorem 3D. Jedną z opcji jest też wykorzystanie fototapety, przy pomocy której można łatwo odmienić wygląd szafy, która już trochę nam się znudziła.

Movena

 

Jakie powinny być prowadnice do drzwi przesuwnych?

Prowadnice  to inaczej tory, w których są umieszczone i przemieszczają się drzwi szafy Najpopularniejsze są prowadnice dwutorowe (tor górny i tor dolny), przeznaczone do drzwi składających się z kilku skrzydeł, jakie najczęściej montujemy właśnie w szafie przesuwnej lub garderobie wnękowej. Z kolei prowadnice  jednotorowe (tor górny) wykorzystywane są do podziału pomieszczenia, na pawlaczach czy w spiżarniach. Wszędzie tam gdzie montaż toru dolnego będzie mało estetyczny.

QUANTM ARCO tablica

Prowadnice do drzwi w garderobie powinny zostać wyposażone w dobrej jakości elementy jezdne (prowadniki i wózki), aby udźwignąć co najmniej dwa skrzydła drzwiowe ważące w sumie ok. 40–50 kg. Powinny one być wykonane z wytrzymałych, odpornych na ścieranie materiałów, dodatkowo zabezpieczonych przed korozją. Jakość materiału systemów jezdnych, będzie też wpływała na  płynną pracę drzwi i wyciszenie dźwięków towarzyszących przesuwaniu. Warto również zastosować Prowadnice do drzwi przesuwnych występują w różnych kolorach, w wersji połyskującej i matowej, dzięki czemu łatwo je dopasować do aranżacji pomieszczenia i wypełnienia drzwi szafy.

Prowadnice do szuflad – kulkowe czy rolkowe?

W każdej garderobie i szafie wnękowej niezbędne są również szuflady. A zatem powinniśmy zwrócić uwagę także na prowadnice do szuflad, które umożliwiają ich płynne wsuwanie i wysuwanie. Często stosowanym rozwiązaniem są prowadnice rolkowe, łatwe w montażu i niedrogie. Nie zapewniają one jednak dużego udźwigu, nie nadają się więc do szuflad, w których planujemy przechowywać cięższe rzeczy (np. w kuchni czy spiżarni). Prowadnice rolkowe dają możliwość częściowego wysunięcia szuflady, sprawdzą się zatem w sypialni, salonie czy przedpokoju, szczególnie jako prowadnice szuflad o niewielkich rozmiarach i niedużym udźwigu.

versalite plus

Prowadnice kulkowe to natomiast opcja, którą można zastosować we wszystkich typach szuflad, także tych o dużym udźwigu i pełnym wysuwie. Zapewniają płynne działanie szuflad, a jeśli wybierzemy prowadnice dolnego montażu, ich mocowanie będzie zupełnie niewidoczne. Najlepiej wszystkie elementy zestawu zakupić u tego samego producenta, co zagwarantuje ich perfekcyjne dopasowanie, a tym samym długoletnią żywotność szafy przesuwnej.