Jak wybór oświetlenia wpływa na aranżację przestrzeni?

Projektując oświetlenie w domu czy mieszkaniu, pamiętajmy o jego trzech podstawowych rodzajach, które powinny się znaleźć w każdym pomieszczeniu. Pierwszy to oświetlenie ogólne, najczęściej zlokalizowane centralnie na suficie. Drugi rodzaj to oświetlenie miejscowe, pozwalające na doświetlenie tych obszarów w mieszkaniu, które tego wymagają ze względu na swoją funkcję, np. fotel do czytania, blat roboczy w kuchni, lustro w łazience. Ostatni typ to właśnie oświetlenie dekoracyjne, które daje możliwość stworzenia unikalnej atmosfery i modelowania przestrzeni, poprzez podkreślenie wybranych elementów aranżacji.

Dekorowanie przestrzeni światłem ma co najmniej dwa wymiary. Pierwszy to efekt, jaki możemy uzyskać za pomocą odpowiednio skierowanej wiązki światła, np. podkreślenie faktury ściany, wyeksponowanie zawieszonego na niej obrazu albo zwrócenie uwagi na architektoniczny detal w pomieszczeniu. Drugi wymiar dekoracyjności oświetlenia stanowi oprawa lampy, która sama w sobie może być niebanalną ozdobą. W roli oświetlenia dekoracyjnego świetnie sprawdzają się tuby sufitowe i reflektory, które mogą służyć jako źródło światła punktowego lub głównego. Jak je odpowiednio wykorzystać?

led twins 002

Tuby sufitowe – nowoczesne oświetlenie dekoracyjne

Tuby sufitowe to efektowne oprawy natynkowe, które przykuwają wzrok swoim kształtem i kolorem, a jednocześnie pozwalają na dekoracyjne podświetlenie wybranych miejsc lub detali. Sprawdzą się jednak także jako główne źródło światła, szczególnie w wyższych pomieszczeniach, gdzie tradycyjną lampę sufitową musielibyśmy montować na zdecydowanie mniejszej wysokości.

Nowoczesne modele tego typu lamp mogą mieć zarówno owalny, jak i prostokątny kształt – stosunkowo wąska i wydłużona oprawa sprawia, że światło z lampy pada silnym, skoncentrowanym strumieniem. Warto też zwrócić uwagę na kolor wykończenia: modne są zarówno śnieżna biel, jak i głęboka, matowa czerń. Szczególnie ciekawie prezentują się np. modele Tensa czy Aero z oferty marki GTV, których wnętrze zostało wykończone materiałem o połyskującej, miedzianej barwie. Tego rodzaju akcenty pasują doskonale do wnętrz w stylu minimalistycznym, industrialnym, czy vintage.

Reflektory – ozdoba i funkcjonalność

Kolejnym pomysłem na oświetlenie dekoracyjne jest wykorzystanie reflektorów dających jeszcze węższy i bardziej skupiony strumień światła. Prosta, ale efektowna forma modeli takich jak Reno, Santo czy Fargo marki GTV sprawia, że oprawy te możemy zastosować niemal w każdym wnętrzu, niezależnie od jego stylu. Szczególnie dobrze sprawdzą się tam, gdzie niezbędne jest wyeksponowanie za pomocą światła określonych fragmentów przestrzeni. Interesującym rozwiązaniem są też reflektory podwójne, które można skierować w różne strony, uzyskując intrygujący efekt wzajemnie przenikających się wiązek światła. Jednocześnie reflektory są bardzo funkcjonalne, stąd nadają się doskonale do oświetlenia przestrzeni takich jak kuchnia, garderoba czy przedpokój.