Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, stanowiące kluczowe miejsce w życiu domowników. Istotnym jest, by zapewniała komfort i bezpieczeństwo przygotowywania posiłków oraz umożliwiała wygodne przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Aranżacja takiej przestrzeni może wydawać się z pozoru zadaniem niełatwym do wykonania. Jednak korzystając z 5 prostych wskazówek, zorganizowanie wnętrza kuchni, w której gotowanie będzie czystą przyjemnością, stanie się niezwykle proste.

Dostosuj kuchnię do swoich potrzeb

Chcąc sprawić, by wnętrze domu było funkcjonalne i ergonomiczne, należy zacząć przede wszystkim od swoich oczekiwań i potrzeb. Dlatego należy zastanowić się, kto spośród domowników najczęściej korzysta z kuchni i pod tym kątem planować elementy przestrzeni kuchennej. Inaczej bowiem powinna ona zostać rozplanowana dla osób, które jedynie parzą w niej kawę, a inaczej dla dużej rodziny z dziećmi, która spędza w niej razem sporo czasu. Jednak niezależnie od stylu życia i potrzeb należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim, w funkcjonalnej kuchni blat powinien znajdować się optymalnie na poziomie od 10 do 15 cm poniżej łokcia. Najbardziej funkcjonalne są blaty o przynajmniej 90 cm szerokości oraz 60 cm głębokości, gdyż takie wymiary pozwalają na sprawne i komfortowe gotowanie. Poza przestrzenią, w której czynności wykonywane są na stojąco, dobrze jest staranie zaplanować również tę odpowiednią dla pozycji siedzącej. Kolejnym istotnym aspektem jest to, czy korzystający z kuchni są lewo- czy praworęczni. Ma to bowiem bezpośrednie przełożenie na rozplanowanie umiejscowienia źródeł światła oraz poszczególnych stref w kuchni.

xxx

Podziel kuchnię na kilka stref

Projektując funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię, warto skorzystać z popularnej koncepcji, zakładającej podział pomieszczenia na kilka stref spełniających różne funkcje:

  • Strefa zapasów – obejmuje zazwyczaj lodówkę i zamrażarkę, a niekiedy również spiżarnię. Warto umieścić ją przy wejściu do kuchni, co ułatwi rozpakowywanie zakupów po powrocie ze sklepu. W jej pobliżu powinien znaleźć się także blat, który będzie pomocny przy wkładaniu i wyjmowaniu produktów z lodówki.
  • Strefa zmywania – ta część przestrzeni, do której po przygotowaniu i zjedzeniu posiłku trafiają brudne naczynia.
  • Strefa przechowywania – jest to ta część kuchni, w której znajdują się wszystkie naczynia, sztućce oraz inne elementy zastawy. Powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie strefy zmywania, co usprawni wkładanie naczyń do szafek.
  • Strefa przygotowywania – miejsce, w którym wykonywana jest większość kuchennych czynności – warto tu pamiętać o zachowaniu minimalnych wymiarów, potrzebnych do sprawnego przygotowywania posiłków. Jednak jeśli jest to możliwe, dobrze jest zdecydować się na zaplanowanie większej przestrzeni na blacie.
  • Strefa gotowania – miejsce na dodatkowe sprzęty niezbędne do przygotowywania dań: mikrofalówkę, piekarnik i kuchenkę. Ważne jest, by pamiętać o odpowiednim wyciągu, najlepiej nieco szerszym niż powierzchnia kuchenki. Niezbędne będzie również rozplanowanie miejsca na przechowywanie patelni i garnków.

Co istotne, powyższa kolejność stref jest optymalna dla osób praworęcznych. W przypadku osób leworęcznych należy ją zatem odwrócić.

System szuflad Axis Pro GTV

Zaplanuj w kuchni trójkąt roboczy

Trójkąt roboczy oznacza odpowiednie ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni – lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Kluczem tej koncepcji jest rozmieszczenie ich w możliwie jak najmniejszych odległościach od siebie, w układzie trójkąta, co pozwala na zminimalizowanie liczby kroków koniecznych do poruszania się pomiędzy nimi. Za najmniej funkcjonalne jest z tego względu uznawane ustawienie jednorzędowe. Najbardziej ergonomiczne będą bowiem układy w kształcie litery „U” lub „G”.

Postaw na funkcjonalne meble kuchenne

Meble kuchenne wyposażone w nowoczesne rozwiązania ułatwiają codzienne użytkowanie oraz pozwalają wykorzystać w pełni całą dostępną przestrzeń. Przykładem może być system szuflad Axis Pro od GTV. Zastosowana w nim wąska ścianka boczna zwiększa pojemność, nadając jednocześnie walory estetyczne. Wykorzystanie tego rozwiązania w całej kuchni gwarantuje uzyskanie dodatkowego miejsca na przechowywanie. System posiada także funkcję pełnego wysuwu, ułatwiając dostęp nawet do najgłębszych części szuflad, co usprawnia korzystanie z niej. Ciche domykanie pozwala zapomnieć o trzaskających szufladach, sprawiając, że wyciąganie lub chowanie produktów staje się dużo bardziej komfortowe. Dobór rozwiązań powinien także opierać się na analizie potrzeb domowników. Przykładowo, planując wnętrze kuchni o małym metrażu, dobrym pomysłem mogą być szuflady narożne, które wykorzystują trudne do zagospodarowania miejsce. Dla osób dbających o ochronę środowiska, które nie mają w kuchni miejsca na poszczególne kosze do sortowania odpadów, skutecznym rozwiązaniem będą segregatory. Modele takie jak Practi Eco od GTV wyglądają estetycznie, pozwalają na wygodne sortowanie śmieci i jednocześnie zajmują niewiele miejsca – można zamontować je np. w szerokiej szufladzie podblatowej. Jeśli natomiast posiadamy sporo garnków i sprzętów kuchennych, warto wykorzystać szuflady typu cargo, które cechuje duża pojemność i udźwig – system szuflad Axis Pro utrzyma bowiem aż do 40 kg.

System szuflad Axis Pro GTV

 

Wybierz właściwe oświetlenie

Jak już wspominaliśmy, wybór oświetlenia do przestrzeni, w której przygotowywane są posiłki, musi uwzględniać to, czy użytkownik jest prawo- czy leworęczny. Światło powinno padać ze strony przeciwnej niż ręka dominująca – dla osób praworęcznych odpowiednie będzie zatem ustawienie oświetlenia z góry i lewej strony, z kolei dla leworęcznych – z góry i prawej. Warto również dokładnie rozplanować tzw. oświetlenie zadaniowe, stosowane w pomieszczeniach, aby zwiększyć widoczność w miejscach wykonywania prac – w kuchni zazwyczaj obejmuje ono przestrzeń wokół blatu. Optymalnym i jednocześnie ergonomicznym rozwiązaniem będą w tym przypadku profile do taśm LED montowane podszafkowo nad blatem. Linię świetlną można poprowadzić za pomocą profili nakładanych GLAX mini i mikro od GTV. Decydując się na światła punktowe, warto rozmieścić je co 40-60 cm, aby równomiernie oświetlić całą strefę przygotowywania posiłków. Oświetlenie liniowe będzie jednak bardziej estetyczne.

oświetlenie kuchnii