Funkcją oświetlenia jest nie tylko rozjaśnienie ciemności we wnętrzu, ale także podkreślenie piękna dekoracji oraz stworzenie odpowiedniego nastroju. Jednak, żeby stworzyć przestrzeń, która zachwyca, nie wystarczy wybór ładnych lamp w stylu dopasowanym do reszty wyposażenia. Nie wolno zapominać również o dobraniu odpowiedniej barwy światła do funkcji, jaką ma spełniać. Wbrew pozorom neutralna żarówka, wcale nie jest najlepszym wyborem.

BENFICA LP BENFICA2 10

Dostępne barwy świateł

Barwa światła jest wyrażana w Kelwinach, jednostce, która wielu osobom kojarzy się z odczuwaną temperaturą pomieszczenia. Jednak w przypadku oświetlenia LED nie dotyczy ona energii, jaką wytwarzają urządzenia, a koloru światła, jaki jest przez nie emitowany. Wśród dostępnych żarówek na rynku, najbardziej popularne są modele w trzech barwach:

  • zimnej – mają od 6000 do 12000 K. Są ono bardzo jasne, przez co dają wrażenie chłodu. Mają nieco niebieskie zabarwienie, przez co skóra może wyglądać na białą lub nieco siną, a kolory ubrań czy wyposażenia wydawać się nieco "surowe" i kontrastujące ze skórą,
  • neutralnej – występują w zakresie od 3500 do 5000 K. Są białe, jednak w zależności od ilości kelwinów mogą mieć nieco żółty lub niebieski odcień. Ich kolor niektórzy porównują do koloru światła, jakie zapewnia słońce, ponieważ neutralne żarówki dobrze oddają naturalny kolor skóry, więc np. na fotografiach każdy wygląda zdrowo i naturalnie. Nic dziwnego, że źródła światła LED o neutralnej barwie to jedne z najchętniej wybieranych modeli przez klientów,
  • ciepłej – o wartości od 2200 do 3500 K. Są mocno żółte, ale można znaleźć także modele o lekkim, kremowym odcieniu. Ich barwa jest najbardziej zbliżona do naturalnego ognia, więc doskonale sprawdzą się jako alternatywa dla świec.

 A60 Zrodlo swiatla

Dostępne na rynku oświetlenie LED od GTV występuje w wielu różnych barwach, dzięki czemu z łatwością znajdziesz idealne światło dopasowane do swoich potrzeb. Szeroki wybór żarówek o różnych temperaturach stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, np. jeśli połączysz kilka źródeł światła LED o różnej barwie, stworzysz niesamowity klimat we wnętrzu lub w niepowtarzalny sposób podkreślisz elementy dekoracyjne. Dzięki temu każde pomieszczenie będzie mieć unikatowy charakter.

Barwa światła a pomieszczenie

Barwa światła oddziałuje nie tylko na efekt wizualny, ale także Twoje samopoczucie! Dzięki odpowiednio dobranym żarówkom możesz, np. dodać sobie energii lub ułatwić wieczorne zasypianie. Jednak nie wolno zapominać, że od barwy światła zależy także funkcjonalność pomieszczenia. Dlatego do:

  • sypialni zdecyduj się na oprawy LED, które emitują ciepłe światło. Dzięki niemu skóra będzie miała niezwykły złocisty odcień, dzięki czemu będzie wyglądać bardziej atrakcyjnie. Dodatkowo żarówki o ciepłej barwie nie pobudzą nadmiernie układu nerwowego, więc łatwiej zaśniesz i lepiej wypoczniesz nawet w ciągu dnia, oraz pomogą uzyskać wrażenie, że w pomieszczeniu jest przyjemnie ciepło. W rezultacie żółte lub kremowe światło sprawdzi się świetnie, jeśli sypialnia jest położona w północnej części domu, gdzie jest najchłodniej, ale także w korytarzu, przedpokoju i jadalni,
  • kuchni dobrym wyborem są panele LED o neutralnej, lekko ciepłej barwie. Taki rodzaj oświetlenia nie tylko równomiernie oświetla całą przestrzeń, ale także zapewnia dobre warunki do pracy. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, np. o skaleczenia podczas pracy. Neutralne światło idealnie sprawdzi się także w salonie, gabinecie, łazience i pokoju dzieci, gdzie ważna jest dobra widoczność.

Z kolei w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak kotłownia, magazyn lub spiżarnia warto sięgnąć po listwę LED o zimnym świetle i umieścić je bezpośrednio nad blatem stołu roboczego, lub między półkami. Do jej montażu będziesz potrzebować profili LED, które zabezpieczą delikatną taśmę przed uszkodzeniami. Takie światło zapewni punktowe, jednolite źródło światła, dzięki czemu z łatwością znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, i w niezwykły sposób podkreślisz elementy dekoracyjne znajdujące się we wnętrzu, takie jak obrazy, zdjęcia, kwiaty, rzeźby lub ważne statuetki.

ARCHITECTO LB ARCH8W 10 lampka biurkowa

Nie wybieraj bezpiecznej opcji, jaką jest światło o neutralnej barwie. Nie bój się eksperymentować, a efekt przekroczy Twoje oczekiwania.