Czego uczeń potrzebuje w swoim pokoju?

Pokój ucznia musi być przede wszystkim funkcjonalny. Ponadto ważne jest, aby miał charakter i odzwierciedlał osobowość młodego człowieka. W końcu w tym pokoju spędzi dużo czasu, więc jest to przestrzeń, która musi spełniać dwie główne funkcje: nauki i wypoczynku. Ponadto staje się miejscem, w którym znajduje się duża część osobistego życia ucznia: jego odzież, obuwie, akcesoria, książki, gry, komputer i wszystko inne, co jest z nim związane.

Do wyposażenia pokoju ucznia nie potrzeba bardzo drogich mebli. Właściwie konieczne są funkcjonalne szafy, szafki i półki oraz biurko z wygodnym krzesłem. Przede wszystkim niezbędna jest dobra organizacja przestrzeni, z dużą ilością miejsc do przechowywania oraz wygodnym miejscem do wypoczynku. Dlatego pojemne meble oraz wysokiej jakości materac to podstawa.

Mając na uwadze, że uczniowie korzystają ze swojego pokoju do nauki, dobre światło jest niezastąpione, szczególnie w odniesieniu do obszaru, w którym się ona odbywa. Oświetlenie LED od GTV spełnia wszelkie normy bezpiecznego i praktycznego źródła światła, które można montować w dziecięcym pokoju.

KID BLOCK UM BLOCK NB UM BLOCK CZ uchwyt dzieciecy kopia

Jakie światło jest lepsze do nauki, gdy nie ma światła słonecznego?

Oczywiście pierwszym rozwiązaniem przy aranżacji pokoju ucznia jest postawienie biurka przy oknie, aby zapewnić dostęp do naturalnego światła. Jednak nie zawsze takie ustawienie jest możliwe. Poza tym w okresach zimowych, kiedy dni są krótkie, a światła słonecznego jest mało, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia przestrzeni do nauki poprzez oświetlenie wewnętrzne.

Ogólnie rzecz biorąc, aby padające światło podczas czytania lub nauki pomagało się skoncentrować i uniknąć zmęczenia, musi spełnić pewne wymagania:

  • powinno być światłem jednorodnym, które oświetla możliwie najszerszy obszar bez nagłych zmian natężenia, szczególnie w miejscu, w którym wykonywana jest dana czynność. Bardzo dobrym rozwiązaniem są źródła światła LED, które rozprowadzają swój blask na dużej przestrzeni,
  • musi to być światło zenitalne, czyli oświetlające od góry, możliwie jak najbardziej pionowo, aby uniknąć tworzenia niechcianych cieni lub odbić na powierzchni.

Aby uzyskać odpowiednio oświetlone środowisko, które maksymalizuje produktywność, wskazane jest zapewnienie miejsca do nauki, czytania lub pracy w różnym oświetleniu, zróżnicowanym ze względu na obszar. Generalnie do małych pomieszczeń zaleca się ustawienie głównego światła otoczenia i innego specyficznego, skierowanego do czytania, za pomocą wysokiej jakości oprawy LED.

Lampy stacjonarne są idealnym wyborem do oświetlania konkretnego obszaru, na przykład powierzchni biurka lub stolika. Zapewniają bezpośrednie światło, które pomaga zredukować odbicia i cienie powodowane przez komputer i meble. Natomiast idealną opcją do oświetlenia całego pokoju ucznia bez cieni są panele LED. Instaluje się je bezpośrednio na suficie. Zapewniają optymalny strumień świetlny, aby odpowiednio oświetlić całe pomieszczenie i wyglądają nowocześnie.

HELIN LB HEL6W 00 DEC Lampka biurkowa

O czym należy pamiętać podczas wyboru oświetlenia dla ucznia?

Podobnie jak przy zakupie innych artykułów, warto sprawdzić pochodzenie produktów oświetleniowych. Muszą spełniać europejskie normy bezpieczeństwa, tak jak to robi oświetlenie LED od GTV. Po wybraniu oprawy, kup też odpowiednie źródło światła. Eksperci odradzają zakup konwencjonalnej żarówki, która szybko się zużywa, robi się gorąca podczas pracy i wytwarza niepotrzebne ciepło. Ze względu na wysoką wydajność najlepszym rozwiązaniem jest żarówka LED, która dodatkowo ma bardzo długą żywotność.

Aby uzyskać prawidłowe i wystarczające oświetlenie do nauki lub czytania, zaleca się moc światła od 450 do 550 lumenów. Jest to zakres jasności uważany za optymalny dla tego rodzaju aktywności. Jeśli chodzi o barwę to ciepłe światło, bliskie czerwonym i żółtym odcieniom nadaje się do relaksu. Odczuwany przy nim spokój pozwala się zrelaksować i nie tworzy klimatu do czytania lub produktywnej nauki. Zimne światło, które dają niebieskawe lub białe odcienie jest bliższe światłu słonecznemu, lub światłu naturalnemu. Z tego powodu zaleca się jego wykorzystanie do nauki lub czytania. Odnosi się to w równym stopniu do innych czynności, które wymagają uwagi i koncentracji. Chłodne światło pomaga odpocząć oczom i zapobiega zmęczeniu.

BRESSI LB BRE8W 15 DEC Lampka biurkowa 1

Modnie oświetlony pokój ucznia z oświetleniem LED od GTV

Praktyczne oświetlenie w pokoju ucznia to nie wszystko. Cała przestrzeń musi być przecież również na czasie, dlatego ostateczny szlif w oświetleniu stanowią profile LED, które można wykorzystać do świetlnego ozdabiania wnętrza. Zamontowane na suficie stworzą kameralne źródło światła. Będzie idealne podczas odpoczynku lub spotkań z przyjaciółmi. Jeśli wybierzesz światło, które zmienia kolor, dodatkowo zwiększysz atrakcyjność anrażacji pokoju.

Dobrym pomysłem jest także doświetlenie półek z książkami przy wykorzystaniu taśmy LED. Zapewni to bardzo przyjemny efekt wizualny. Ponadto pozwoli młodemu uczniowi łatwo znaleźć potrzebne książki lub czasopisma i szybciej zorganizować potrzebne do nauki materiały.

W jednym i drugim przypadku wykorzystaj już cieplejsze barwy światła. Oprócz poprawy wydajności ucznia, zmienne temperatury w oświetleniu mają również duży wpływ na jego fizyczne i psychiczne samopoczucie. W końcu po wzmożonym wysiłku umysłowym musi mieć też czas na chwilę wytchnienia i zrelaksowania się w przyjaznym otoczeniu.

Wykorzystaj te wskazówki oświetleniowe podczas urządzania pokoju ucznia. Dzięki temu Twoje dziecko będzie cieszyć się idealnie zaprojektowaną i przyjazną mu przestrzenią do nauki oraz wypoczynku.