Dopasowanie rozmiaru trzonka żarówki do gwintu w lampie jest niezwykle ważne. Tylko prawidłowo dobrane akcesorium może prawidłowo pracować bez stwarzania zagrożenia dla użytkowników. Jednak szeroki asortyment nie ułatwia wyboru, zwłaszcza jeśli kupujesz źródła światła przez internet. Duży problem pojawia się przede wszystkim przy doborze żarówek do opraw sufitowych. Zastanawiasz się, czy GU10 jest tym samym co ES111? Czy można nim zastąpić modele o gwincie E14 i E27? Wyjaśniamy!

A60 LD A60FL8 30 zrodlo swiatla led

Oznaczenia trzonków w żarówkach – jak prawidłowo odczytać?

Źródła światła LED, które są dostępne na rynku, różnią się kształtem, średnicą i ilością złączy. Aby móc je łatwo rozróżnić, każda z nich została oznaczona specjalnym symbolem, np. E14 lub GU10. Zastanawiasz się, co to oznacza?

Pierwsza litera określa rodzaj trzonka. Wśród produktów na rynku wyróżnia się 10 modeli:

  • E – najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna żarówka. Zawiera gwint do wkręcania,
  • BA lub B – zamiast gwintu ma bagnetowy trzonek,
  • C – to żarówka na złącze, które "wciska się" w lampę,
  • G – jest prostym złączem na wcisk, które najczęściej można spotkać w specjalistycznych żarówkach ES111 dedykowanych do opraw LED. Jeśli obok G znajduje się X, oznacza to, że model został dodatkowo wzmocniony. Z kolei U świadczy o zabezpieczeniu przed tylną emisją ciepła, a Z oznacza ochronę przed wysoką, tylną emisją ciepła,
  • R – jest to proste złącze żarówek liniowych dwu trzonkowych. X oznacza dodatkowe wzmocnienie.

Z kolei cyfra, która znajduje się za literą, określa średnicę trzonka wyrażoną w mm. Na rynku znajdują się zarówno niewielkie modele o średnicy 4 mm, jak i szerokie żarówki o średnicy aż 40 mm!

ISUMI OS ISUES111 00 Oprawa sufitowa

Najpopularniejsze żarówki dostępne na rynku

Na rynku dostępne jest wiele żarówek, które mają bardzo różną szerokość i gwint. Wśród źródeł światła dostosowanych do oświetlenia LED od GTV najpopularniejsze modele to:

  • E27 – ma szerokość 27 mm. Wśród nich najbardziej znana jest żarówka-kula, jednak z powodzeniem znajdziesz inne modele, np. w kształcie grzybka, świecy, retro lub bardzo nowoczesnym. Jest najczęściej wybieraną żarówką do klasycznych lamp, paneli LED i żyrandoli z szerokimi kloszami,
  • E14 – model najczęściej o nieco spłaszczonym kształcie z wąskim gwintem o szerokości 14 mm. Przypomina świeczkę, dzięki czemu doskonale wygląda w nowoczesnych modelach oświetlenia,
  • GU10 – zazwyczaj żarówka ma kształt "grzybka", przez co znana jest także jako "halogenówka". Występuje w wielu szerokościach, ale najpopularniejsza to ES111. Znajduje zastosowanie w sufitowym oświetleniu LED, jak i niektórych nowoczesnych lampach, np. na biurko,
  • G53 – z tym gwintem występuje żarówka niskonapięciowa, np. AR111, która jest przystosowana do zasilania napięciowego o wartości 12 V. Model z gwintem G53 również jest płaski, ale zamiast klasycznego trzonka ma dwa, szeroko rozstawione, wąskie wtyki. Najczęściej jest wybierana do punktowego oświetlenia, np. półek, dekoracji lub w witrynach sklepowych zamiast, np. taśmy LED, do której montażu niezbędny jest profil LED.

Wiele osób zastanawia się, czy żarówka GU11 jest tym samym co ES111. Otóż nie. Żarówki oznakowane jako ES111 to modele o średnicy oprawy 111 mm przystosowane do zasilania napięciem wejściowym 230 V. Mają wąski kąt świecenia, więc są rzadko wybierane jako główne światło. Zamiast tego doskonale sprawdzają się do punktowego oświetlenia półek i innych strategicznych miejsc. Dzięki temu można nimi z powodzeniem zastąpić, np. taśmy LED, które są często stosowane jako podświetlenie dekoracji.

LOID OS LOID GU10 10 DEC

Z kolei symbol GU10 to po prostu określenie rodzaju i średnicy gwintu, który może występować w wielu różnych modelach żarówek. W związku z tym ES111 może być oznakowana jako model z gwintem GU10, ale trzonek GU10 nie jest tym samym co ES111, bo może występować w wielu innych modelach źródła światła.

Pamiętaj, żeby przed zakupem nowej żarówki, dokładnie sprawdzić jaki rodzaj i szerokość gwintu powinna mieć. Dzięki temu unikniesz problemów z montażem i będziesz mógł cieszyć się dobrym oświetleniem przez długi czas.