Oprawa hermetyczna – co to takiego?

Ledowa lampa hermetyczna, tak jak wszystkie źródła światła LED, to energooszczędne, wydajne oświetlenie. Jednak tym, co sprawia, że wyróżnia się na tle innych modeli, jest jej obudowa.

Obudowa ta jest zaprojektowana tak, aby można było ją zamontować w pomieszczeniach, w których panują wyjątkowo niesprzyjające warunki. Nie przepuszcza ona ani wilgoci, ani bardzo małych ciał stałych, a w tym pyłu i kurzu. Dlatego umieszczona w niej świetlówka nie ma szansy się zniszczyć. Oświetlenie LED od GTV wyróżnia wysoka klasa szczelności, dlatego jest bezawaryjne i nie odmawia posłuszeństwa nawet w bardzo zawilgoconym środowisku pracy.

HEROS LD HER60W12 NB oprawa led hermetyczna

O czym informuje klasa szczelności?

To, jak szczelna jest dana oprawa, jest określone przez klasę IP – International Protection Rating. Oznaczenie takie składa się zawsze z dwóch cyfr:

 • pierwsza z nich informuje o tym, jak dana konstrukcja chroni przed przenikaniem ciał stałych,
 • druga cyfra określa, w jakim stopniu oprawa radzi sobie z zatrzymywaniem strumienia wody.

Aby oprawę można było uznać za hermetyczną, musi być ona oznaczona jedną z dwóch klas:

 • IP 44 – oznacza to, że konstrukcja chroni przed ciałami stałymi większymi niż 1 mm oraz przed kroplami wody padającymi pod różnym kątem. Wynika z tego, że oprawa taka może być z powodzeniem montowana także na zewnątrz,
 • IP 65 – lampy hermetyczne zaliczane do tej klasy można śmiało nazwać oświetleniem do zadań specjalnych. Takie dwie cyfry informują użytkowników, że oprawa zapewnia całkowitą ochronę przed ciałami stałymi. Nie przenikają przez nią krople, a ponadto znajdujące się w nich świetlówki nie niszczą się, kiedy na konstrukcję będzie padał silny strumień wody lub gdy zaleje ją fala.

Właśnie dlatego tego typu oświetlenie LED nie zawiedzie w najtrudniejszej sytuacji i jest wybierane przez tych, którzy oczekują od lamp maksymalnej wytrzymałości.

LUNAR LD LUNAR120 80 oprawa LED

Co powinno wyróżniać dobrą oprawę hermetyczną?

Dobra oprawa hermetyczna LED ma kluczowy wpływ na warunki świetlne panujące w pomieszczeniu, co może przełożyć się nie tylko na komfort pracy, ale również na bezpieczeństwo. Dlatego na tego typu oświetleniu nie można oszczędzać. Dobra lampa hermetyczna to taka, która:

 • ma zarówno odpowiednią klasę IP, jak i IK. Ta druga mówi o tym, czy dana konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oprawa, a więc i oświetlenie LED od GTV jest oznaczane IK 10. Konstrukcje należące do tej klasy są odporne na uderzenia o energii 20 J. W praktyce wynika z tego, że takiej oprawie nie zaszkodzi uderzenie w nią pięciokilogramowym młotkiem z wysokości 40 cm,
 • powinna zapewniać szeroki kąt świecenia – tym samym dobrze doświetlą całe pomieszczenie, a w tym ciągi komunikacyjne i alejki między regałami,
 • emituje światło o odpowiedniej barwie – oprawy hermetyczne to oświetlenie robocze, dlatego emituje blask o chłodnej, białej barwie. Właśnie takie jest idealne światło do pracy,
 • jest skonstruowana także z myślą o tym, aby eliminować zjawisko olśnienia – może ono wywołać spory dyskomfort u osób przebywających w pomieszczeniu i utrudniać im pracę.

Dobrej jakości oprawa hermetyczna jest również wytrzymała i przeznaczona do długiej eksploatacji. Jest to konieczne, gdyż tego typu lampy są montowane w niekiedy nietypowych, trudno dostępnych miejscach. Ich naprawa mogłaby być bardzo kłopotliwa.

Gdzie znalazły zastosowanie ledowe oprawy hermetyczne?

Technologia ledowa jest obecna niemal wszędzie. W domach w celach dekoracyjnych wykorzystuje się taśmy LED i profile LED. Natomiast w biurach, sklepach, salach konferencyjnych często można zauważyć charakterystyczne płyty emitujące światło. Są to panele LED – wpuszczane w sufit lub montowane bezpośrednio na nim. Oświetlenie to mimo solidnego wykonania nie sprawdzi się jednak w trudniejszych warunkach. Montaż opraw hermetycznych jest niemal konieczny:

 • w fabrykach i zakładach produkcyjnych – w takich obiektach często unoszą się zanieczyszczenia i pyły, które mogłyby szybko zaszkodzić tradycyjnym lampom. Ponadto zaletą opraw hermetycznych jest to, że gdy zostaną pokryte trudnym do usunięcia brudem, mogą być czyszczone przy pomocy mocnego strumienia wody,
 • w piwnicach, w garażach i na parkingach podziemnych – są idealnym wyborem w przypadku tych miejsc ze względu na to, że stanowią barierę dla panującej tam wilgoci i unoszących się pyłów,
 • w magazynach,
 • w halach sportowych i centrach handlowych,
 • na zewnątrz – wynika to z odporności opraw na wodę, a więc i na opady atmosferyczne,
 • w przejściach podziemnych, gdzie lampy są włączone przez całą dobę.

Oprawy LED to jedne z najpopularniejszych akcesoriów oświetleniowych zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i roboczej. Jednak w tym drugim przypadku opłaca się zainwestować w lampy hermetyczne – takie oświetlenie LED od GTV nie zawodzi w najbardziej wymagających warunkach.

ILUX LD ILUXCC10W 64 naswietlacz led OH ST2500 23 Statyw do opraw halogenowych ledowych

Zalety lamp hermetycznych

Tym, co powinno przekonać do wybrania ledowych opraw hermetycznych, jest także ich:

 • energooszczędność – mimo tego, że zapewniają doskonałe warunki świetlne w obiektach przemysłowych, handlowych czy na parkingach, mają znacznie mniejszy pobór prądu niż tradycyjne lamp,
 • wydajność – zastosowanie technologii LED gwarantuje, że tego typu oświetlenie będzie emitowało światło przez wiele roboczogodzin,
 • wytrzymałość – i to zarówno jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, wilgoć, pyły, jak i przypadkowe uderzenia,
 • różnorodność – oprawy te są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach – znalezienie odpowiedniego modelu dla danego obiektu nie jest trudne.

Takie oświetlenie LED od GTV jest nie tylko wytrzymałe. Świetnie spełnia też swoją najważniejszą funkcję – gwarantuje doskonałe warunki świetlne w pomieszczeniach.