Oświetlenie dla przemysłu – jakie powinno spełniać standardy?

Przestrzeń przemysłowa to hale, magazyny, zakłady produkcyjne i fabryki. W tych dużych i zwykle również wysokich pomieszczeniach muszą znajdować się takie lampy, które będą w stanie oświetlić całą powierzchnię.

Oświetlenie przemysłowe powinno:

  • być wydajne – lampy w zakładach przemysłowych są włączone przez całą dobę lub kilkanaście godzin dziennie. Dlatego takie oświetlenie musi być przeznaczone do długiej eksploatacji, to znaczy zapewniać światło przez jak najwięcej roboczogodzin,
  • być ekonomiczne – ze względu na wysoką cenę energii elektrycznej, warto wybierać energooszczędne technologie. Właśnie w związku z tym często stosowanym rozwiązaniem jest oświetlenie LED, które pobiera znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne źródła światła,
  • gwarantować równomierne natężenie światła,
  • być niezawodne – niezależnie od tego, czy w pomieszczaniu przemysłowym pojawią się panele LED, czy inne lampy, nie mogą one ulegać awariom. Są one zwykle montowane dość wysoko i w trudno dostępnych miejscach, dlatego ich naprawa mogłaby być problematyczna.

Oświetlenie LED od GTV to także rozwiązania dedykowane dla branży przemysłowej. W ofercie producenta znajdują się między innymi oprawy typu high bay.

ARIZONA LD HB150W 40 RF HB150W 40 high bay led

Oprawy high bay – czym się wyróżniają?

W pomieszczeniach przemysłowych mogą być zamontowane różnego rodzaju oprawy LED. Dlaczego jednak warto zainstalować tam lampy ledowe typu high bay? Takie oświetlenie LED od GTV:

  • zapewnia komfort świetlny personelowi – strumień światła emitowany przez te lampy ma duże natężenie. Jednak oprawy high bay montuje się wysoko pod sufitem – dzięki temu blask jest rozproszony i równomiernie oświetla całą przestrzeń. Ponadto strumień świetlny tych lamp może mieć moc nawet do 18 000 lm,
  • jest produkowane z myślą o trudnych warunkach panujących w pomieszczeniach przemysłowych – te źródła światła LED mają wysoką klasę odporności IP65. Oznacza to, że oprawa high bay jest szczelna, a do jej wnętrza nie mają dostępu wilgoć i unoszące się w powietrzu pyły.

Te cechy lamp high bay mają ogromne znaczenie pod kątem ich montażu w pomieszczeniu przesyłowym. Święcą one takim rodzajem światła, które pozwala oświetlić nawet bardzo dużą powierzchnię, a jednocześnie są odporne na trudne warunki panujące w tego typu budynkach.

Gdzie znajduje zastosowanie to oświetlenie przemysłowe?

Oprawy LED typu high bay sprawdzają się w wymagającej przestrzeni przemysłowej, ale nie tylko. To znakomity wybór w przypadku hal, w których znajdują się linie produkcyjne, a ponadto mogą oświetlać także magazyny, sortownie i centra dystrybucji. Ze względu na to, jak dobre warunki świetlne zapewniają, ułatwiają poruszanie się w tych obiektach – i to także operatorom wózków widłowych.

Ponadto lampy ledowe high bay mogą być wykorzystane w halach sportowych, w salach gimnastycznych, widowiskowych. Dobrym pomysłem jest też ich montaż nad ciągami komunikacyjnymi i w wąskich, wysokich korytarzach – te pomieszczenia mogą dodatkowo doświetlać profile LED czy listwa LED.

oswietlenie magazynu 3

Niezawodne oświetlenie LED od GTV, czyli zalety lamp high bay

Oprawy te zapewniają optymalne warunki świetlne i są odporne na uszkodzenia pod wpływem warunków panujących w pomieszczeniach przemysłowych, ale to nie ich jedyne zalety. Poza tym:

  • pozwalają one zredukować zużycie energii, co przekłada się na mniejsze wydatki związane z utrzymaniem danego obiektu,
  • umożliwiają stworzenie bezpiecznego miejsca do pracy – właściwie doświetlona przestrzeń i dobra widoczność to mniejsze ryzyko wypadków.

Oprawy high bay są montowane w wysokich pomieszczeniach o bardzo dużym metrażu, a mimo tego spełniają swoje zadanie – są wydajne, energooszczędne i zapewniają komfortowe warunki świetlne.