Jak wybrać odpowiednią lampę do oświetlenia stołu w jadalni?

Stół w jadalni to przede wszystkim miejsce jedzenia wspólnych posiłków, ale często zdarza się, że jest też wykorzystywany do odrabiania lekcji czy pracy. Dlatego to, jaka lampa będzie oświetlać jego, blat ma tak duże znaczenie.

Wybierając oświetlenie nad stół, należy zwrócić uwagę na:

  • wielkość blatu – w przypadku większych mebli warto zrezygnować z tradycyjnego klosza – może okazać się, że strumień światła nie obejmie całego stołu,
  • kształt mebla – podłużne, długie, blaty wymagają innego oświetlenia niż stoły okrągłe,
  • wielkość pomieszczenia – nawet jeśli wybierasz lampę nad stół, to powinna ona przynajmniej w pewnym stopniu oświetlać także całe wnętrze.

Ponadto w jadalni powinno zostać zamontowane oświetlenie, które emituje dosyć łagodne światło o ciepłej barwie.

OS GOLD1 11 DEC

Alternatywa dla lamp wiszących – panele LED

Wbrew pozorom panele LED to rozwiązanie nie tylko do biur i sal konferencyjnych. Warto wykorzystać je też w domu – zwłaszcza tam, gdzie panują specyficzne warunki architektoniczne.

Sprawdzą się one przede wszystkim w niskich i małych pomieszczeniach. Nie przytłaczają one przestrzeni, a jednocześnie doskonale oświetlają blat. Na oświetlenie LED od GTV składają się modele paneli o różnych rozmiarach i kształtach, dlatego można wybrać lampę idealnie dopasowaną do danego stołu. Innym rozwiązaniem są plafoniery – jednak w tym przypadku może okazać się, że do oświetlenia blatu będzie potrzebna więcej niż jedna taka lampa.

Powiew nowoczesnego designu, czyli systemy szynowe

Systemy szynowe to modne i bardzo praktyczne oświetlenie LED. Takie lampy pasują zwłaszcza do wnętrz urządzonych w popularnym ostatnio industrialnym stylu. Jednak mają one na tyle uniwersalny design, że można je montować bez obaw o estetykę także inaczej zaaranżowanych pomieszczeń.

Zaletą systemów szynowych jest to, że można wybrać model dokładnie dopasowany do długości blatu. Na szynie może znajdować się taka liczba reflektorów, aby cały mebel mógł być optymalnie oświetlony. Dlaczego system ten tak dobrze sprawdzi się w jadalni?

  • Reflektory mogą być ustawione pod różnym kątem, co daje jeszcze więcej możliwości dopasowania ich do specyfiki pomieszczenia i kształtu samego stołu.
  • Punkty świetlne można montować w dowolnym miejscu na szynie, a także je przesuwać i szybko zmieniać ich położenie – dzięki temu mogą one równomiernie oświetlać cały blat.

System szynowy spełni swoją funkcję wtedy, gdy zostaną w nim wykorzystane odpowiednie źródła światła LED. Żarówki takie powinny emitować ciepłe, rozproszone światło.

OS HORI 10 DEC

Oświetlenie punktowe nad stół w jadalni

Oprawy LED to dobry pomysł zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, w których dominuje nowoczesna, minimalistyczna stylistyka. Dostępne są modele podtynkowe i natynkowe, które ze względu na swój design są dopełnieniem aranżacji wnętrza.

Takie nowoczesne oświetlenie LED od GTV sprawdzi się nad każdym stołem – jednak w przypadku większych blatów, trzeba będzie zainwestować w więcej opraw. Występują one najczęściej w kolorze białym i czarnym oraz mogą mieć kształt walca lub bryły sześcianu.

Światło w jadalni – detale mają znaczenie

Światło może być efektowną ozdobą. Dlatego, jeśli nawet zdecydowałeś się na system szynowy, panele, plafony czy nowoczesne oprawy, nie zaszkodzi nieco urozmaicić aranżacją świetlną wokół stołu. Możesz do tego wykorzystać m.in. profile LED.

W takich profilach montuje się paski z małymi diodami, które mogą emitować różnobarwne promienie świetlne. Taśmy LED można zamontować pod blatem stołu jadalnego, ale też bezpośrednio na nim. W ten sposób stworzą one ciekawą kompozycję wraz z pozostałymi elementami oświetlenia.